Literacka wyprawa


Dnia 5 lutego 2016 roku chętni uczniowie z klasy humanistyczno-prawniczych udali się do Poznania. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, w którym zgromadzono wiele eksponatów z całego świata, z różnych zakątków ziemi, w których był Arkady Fiedler. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji na temat miejsc przebywania pisarza i podróżnika, weszliśmy na wierną replikę statku, którym płynął Krzysztof Kolumb, a we wnętrzu piramidy wysłuchaliśmy opowieści o mitach Egipcjan. Po zwiedzeniu Parku Kultur i Tolerancji pojechaliśmy do centrum Poznania, którego historię - w bardzo atrakcyjnej formie - przybliżyli nam koledzy z klasy Ia - Marek Mikołajczyk i Michał Ochociński. Najważniejszym punktem wycieczki był spektakl w Teatrze Nowym im. T. Łomnickiego.Ten wybitny aktor zmarł na deskach poznańskiego teatru w czasie prób do ,,Króla Leara", wypowiadając słowa:

Więc jakieś życie świta przede mną.
Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!

Obejrzeliśmy "Dziady" w reżyserii Radosława Rychcika. Sztuka była bardzo udaną próbą spojrzenia na dzieło Mickiewicza z innej perspektywy, co mogło spodobać się widzom. Jak się okazuje, słowami dramatu wieszcza można wiele powiedzieć o współczesności.

Filip Falkowski -Ia i Aleksandra Kopeć –Ia
Chcesz wiedzieć więcej-polecamy:Klasa Prawnicza

Nostalgia miasta

W piątek, 15.01.16r. klasy I a i IIa w ramach lekcji j.polskiego uczestniczyły z p.L.Szczepaniak w warsztatach prowadzonych przez p. E.Chrulską w Domu Muz na ul. Podmurnej. Zajęcia dotyczyły wystawy "Nostalgia miasta" Łukasza Breitenbacha.Uczniowie dzielili się refleksjami dotyczącymi monochromatycznych fotografii przedstawiających most im.gen.E.Zawackiej, zgłębiali symbolikę barw i światłocienia.
Olga Zabulska

Chcesz wiedzieć więcej-polecamy:Klasa Prawnicza

Mini festiwal filmów

W dniu 14.01.2016 klasy Ia i IIa a skorzystały z zaproszenia UM w Toruniu i odwiedziły, wraz z panią prof. Szczepaniak i panem prof. Tymińskim toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie odbywał się Mini Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Obejrzeliśmy film pt. ,,Na końcu świata skręć w lewo" reżyserii Avi Neshera. Dotykał on problematyki integracji, imigracji i uprzedzeń. Opowiada o hinduskiej rodzinie, która w latach 60-tych osiedla się na południu Izraela. Najstarsza córka zaprzyjaźnia się z dziewczyną z Francji mieszkającą w sąsiedztwie. Wkrótce rodzi się między nimi uczucie. Na większości z nas, film wywarł bardzo dobre wrażenie. Moim zdaniem, jest on godny polecenia.

Paulina Olszewska 1a
Chcesz wiedzieć więcej-polecamy:Klasa Prawnicza

Klasyka w wydaniu szkolnych aktorów

Spektakl :"Rozmowy zmarłych" Teatru Piątka został uznany za najlepszy w kategorii szkół ponadgimnazjalnych na etapie wojewódzkim i zakwalifikowany do etapu ogólnopolskiego III Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół.W przedstawieniu realizowanym pod opieką Lilii Szczepaniak wystąpili : Krzysztof Baranowski, Jakub Dąbrowski, Konrad Graczyk, Agnieszka Janik, Maja Jankowiak, Anna Kaźmierczak, Marta Klimek, Konstancja Łukasiak, Rafał Makowski, Agnieszka Rybicka , Julia Szechowicz, Jakub Witkowski (kl.IIIa) i Kornel Mederowski (kl.Ia).
Tematyka Przeglądu nawiązywała do dawnej polskiej literatury i wpisywała się się w obchody rocznicy 250-lecia powstania polskiego Teatru Narodowego.Młodzi twórcy wykorzystali szansę na stworzenie swojego widzenia "naszej klasyki", realizując spektakl inspirowany tekstem I.Krasickiego.
L. Szczepaniak

Chcesz wiedzieć więcej-polecamy:Klasa Prawnicza