Plan na początku maja 2016

UWAGA UCZNIOWIE KLAS I i II
W dniach 2-6 maja zajęcia dydaktyczne nie odbywają się. Od 9 maja obowiązuje nowy plan zajęć. Będzie on dostępny na stronie szkoły od 6 maja.

Finalistka VIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej

Wiktoria Machowska z klasy 2 F specjalistką od zagadek psychologicznych.
W trakcie rozgrywki finałowej VIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej, która odbyła się 9 kwietnia br. w Warszawie, wywalczyła tytuł finalistki.
Swą przygodę z psychologią rozpoczęła wiele miesięcy wcześniej, już od października 2015r.
Do udziału w tegorocznej edycji Turnieju Wiedzy Psychologicznej, organizowanego pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, zgłosiło się prawie 2000 uczniów z 280 szkół z całej Polski. Do Wielkiego Finału zakwalifikowało się jedynie 101 osób, które uzyskały najlepsze wyniki.
Uczestnicy musieli się wykazać znajomością zagadnień z zakresu psychologii, które są zawarte w "Podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych...” oraz znajomością literatury turniejowej.
Wiktorio, serdecznie gratulujemy!

Marlena Prusakowska
pedagog szkolny i szkolny koordynator turnieju

Dobry początek-klasa akademicka SGH

W finale Ogólnopolskiego Konkursu "Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości" wśród najlepszej 15-tki na ponad 3 tysiące drużyn z całej Polski, V LO i region reprezentowały uczennice z klasy Id-Karina Szóstakowska, Julia Sztuwe, Weronika Syrocka. To dobry początek czekamy na wyniki w II-iej klasie!
K. Rybicka

Liceum Chevrollier w V LO


W czwartek, 21 kwietnia 2016 r., w V LO gościliśmy uczniów z francuskiego Liceum Chevrollier w Angers. Już po raz czwarty uczniowie tej szkoły przyjechali do Torunia, do swoich koleżanek i kolegów z "Piątki".
Nasi francuscy goście mieli okazję uczestniczyć w zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich. Wzięli udział w lekcji biologii przygotowanej przez panią profesor Joannę Gancarz i klasę II F w języku angielskim, lekcji filmowej przeprowadzonej w języku angielskim w klasie I E przez panią profesor Annę Józefiak oraz lekcjach języka angielskiego prowadzonych przez anglistów naszej szkoły.
Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i uczniom, ktorzy włączyli się w organizację tego dnia w V LO-serdecznie dziękuję.

Sabina Kwiatkowska

Konkurs recytatorski

Dnia 16 kwietnia odbył się VI Ogólnouniwersytecki Konkurs Recytatorski na UMK poświęcony poezji Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej i Haliny Poświatowskiej. Wzięło w nim udział pięcioro uczniów z naszego liceum, prezentując po dwa utwory: poetycki i prozatorski. Laureatem konkursu został Jan Olszewski z klasy I c. Przedstawił "Miłość od pierwszego wejrzenia" Wisławy Szymborskiej oraz "Balladę dziadowską" Bolesława Leśmiana. Wyróżnienie otrzymał Jan Grabowski, również z klasy I c. Wygłosił "Portret z pamięci" Wisławy Szymborskiej i "Lwa" Sławomira Mrożka. W konkursie wzięły udział także uczennice z klasy II c: Wiktoria Wojciuk i Paulina Kuźmicz. Przedstawiły kolejno utwory: "Kot w pustym mieszkaniu" Wisławy Szymborskiej, monolog wewnętrzny Izabeli Łęckiej z "Lalki" Bolesława Prusa oraz "Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej i fragment "Dzidzi" Sylwii Chutnik. Swoich możliwości spróbowała także Aleksandra Mazur z klasy II e, która zaprezentowała wiersz Haliny Poświatowskiej "Jestem Julią" oraz fragment "Listu Wisławy Szymborskiej do Tadeusza Zakrzewskiego".
Małgorzata Gumowska


>>Konkurs recytatorski<<
>>Życie klas medialnych<<