Topic outline

 • Drodzy Czytelnicy Szkolnej Biblioteki

  Biblioteka zaprasza w następujących godzinach: 

  poniedziałek 8.00 - 15.30

  wtorek 8.00 - 15.30

  środa 8.00 - 15.00

  czwartek 8.00 - 15.30

  piątek 8.00 - 15.00

   

  zdj. pixabay         

 • Wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków

  WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

  Wolne Lektury  

  Jest to darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). 

  Lektury.gov.pl    

  Ten serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki

  Chmura Czytania   

  Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

  POLONA

  Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.  

  Publio - darmowe ebooki

  Jest to księgarnia internetowa, która oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

  Nexto

  Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

  AUDIOBOOKI

  Polska-Poezja.pl

  Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

  Spotify

  Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

  zdj. - pixabay

  • Akcja CZYTAJ PL 2020

   Czytaj PL to największa w Polsce i na świecie akcja czytelnicza. Ma charakter bezpłatnej wypożyczalni ebooków i audiobooków.

   W tegorocznej edycji oferta obejmuje 12 bestselerów. Są to m.in.

   • "Zadra" Roberta Małeckiego, z którym nasi uczniowie spotkali się w zeszłym roku podczas spotkania autorskiego
   • "Głosy z zaświatów" Remigiusza Mroza
   • "Kochaj najlepiej jak potrafisz" Stefanii Stahl

   Aby wziąć udział w akcji należy pobrać aplikację mobliną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na plakacie akcji. Szczegóły  na stronie  http://akcja.czytajpl.pl/

   Czytać i słuchać 12 bestsellerowych książek można do końca listopada.

  • GRA BINGO LITERACKIE

   Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załącznikach znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.

   Zasady:

   1. Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.
   2. W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.
   3. Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.
   4. Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

   https://biblioteka.pl/artykul/Jak-pracowac-zdalnie-Cz-11-Dzien-Bibliotekarza-i-Bibliotek/9654

   • Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA https://polona.pl/

    To jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane (zapisane w wersji cyfrowej) przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

    W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina, rysunki Norwida i Witkacego.

    Zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.

    Najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii
    zdigitalizowane w Bibliotece POLONA to m.in.:

     1)      Zdigitalizowana wersja rękopisu  wiersza Jana Kochanowskiego Dryas Zamchana. Utwór został napisany po łacinie. Jest to jedyny zachowany do dzisiaj rękopis  poety. Został napisany jako wiersz powitalny dla Stefana Batorego, który w 1578 był uroczyście podejmowany przez Jana Zamoyskiego w pałacyku myśliwskim w Zamchu koło Biłgoraja. Z tej okazji urządzono widowisko, podczas którego wygłoszono  napisany przez Kochanowskiego powitalny utwór.

    Kochanowski Jan, (1530-1584), najwybitniejszy poeta Polski przedrozbiorowej, twórca polskiego języka literackiego

    2)       Zdigitalizowana wersja rękopisu  III części Dziadów Adama Mickiewicza

    Adam Mickiewicz (1798-1885)– polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki. Uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (zaliczany do grona tzw. Trzech Wieszczów).

    3)      Rękopis nut Walca Es-dur op. 18, znany jako Grande Valse Brillante Fryderyka Chopina,

    Jest jednym z najbardziej znanych walców stworzonych przez kompozytora. Dedykowany Laurze Horsford.  "Walc Es–dur" op. 18 zajmuje szczególne miejsce w twórczości Chopina. Jest to bowiem pierwszy opublikowany przez kompozytora utwór tego gatunku. Data powstania  utworu nie jest jednoznacznie ustalona. Niektórzy badacze sądzą, że Walc Es-dur  skomponowany został w okresie warszawskim i "stwarza wizję wielkiego balu" związanego z okolicznościowymi wydarzeniami roku 1829, kiedy to odbyła się w Warszawie uroczystość koronacji Mikołaja I na króla Polski.

    4)      Wiersz ze zbioru Vade-mecum Cypriana Kamila Norwida

    Vade-mecum jest zbiorem stu wierszy autora powstałych w latach 1865-1866.  Autor prezentuje i zarazem realizuje w utworach program odnowy poezji polskiej. Norwid zachęca do „pójścia za nim”, co odnosi się głównie do polskiej twórczości. W swoim Vade-mecum Norwid krytykuje tradycję romantyczną i polemizuje z jej założeniami. Porusza też ważną dla niego tematykę dotyczącą dylematów ludzkiej egzystencji. Wielkie dzieło, jakim jest Vade-mecum Norwida, to integralna część całej twórczości autora. 

    5)      Rysunki Witkacego – Autoportret

    Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) herbu Nieczuja, pseudonim „Witkacy” – polski pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotografik. Jego dorobek jest imponujący. Ponad 40 dramatów, z których niestety połowa zaginęła. Nie ma chyba wątpliwości, że obok Wyspiańskiego jest naszym najwybitniejszym dramatopisarzem XX wieku. Cztery nowatorskie powieści, które na tle ówczesnej prozy są zjawiskiem na wskroś oryginalnym. Ponad 4500 portretów - wielki zbiorowy portret polskiej inteligencji. No i jeszcze filozof, który wypracował własny system filozoficzny, co wtedy było ewenementem.

    https://pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/grande-valse-brillante-es-dur,fryderyk-chopin,451,ksiegarnia.htm

    https://bonito.pl/

    https://culture.pl

    https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Kochanowski-Jan;3923464.html

    wszystkie zdj. pochodzą ze strony  https://polona.pl/

    • Reportaż "Jądro dziwności Nowa Rosja"

     zdjęcie ze strony  https://czarne.com.pl/uploads/catalog/product/cover/883/large_jadro_dziwnosci.jpg

     Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem Czarne Wdowy, Nocne Wilki – obrońcy świętej Rusi na motorach, oligarchowie rewolucjoniści, modelki o skłonnościach samobójczych, niedoszły reżyser, który z wyżyn Kremla pociąga za sznurki w politycznym teatrze lalek: witajcie w surrealistycznym sercu Rosji w XXI wieku, w jądrze dziwności.

     Zbiór reportaży ze współczesnej, putinowskiej Rosji.

      

     • ZAKON DRZEWA POMARAŃCZY

           

      Dom Berethnet włada Inys od stuleci. Wciąż niezamężna królowa Sabran IX musi wydać na świat córkę, by uchronić swoje królowiectwo przed zgubą – lecz u jej wrót kłębią się skrytobójcy. Ead Duryan, choć jest na dworze od lat i wyniesiono ją do rangi damy dworu, pozostaje lojalna jedynie wobec tajemniczej organizacji czarodziejek. Ma za zadanie strzec Sabran przed zakazaną magią. Po drugiej stronie mrocznego morza Tané jest gotowa poświęcić wszystko, by zostać jeźdźcem smoków, ale los zmusza ją do podjęcia decyzji, która może zniszczyć jej życie. Wschód i Zachód nie potrafią się wyzbyć wzajemnej wrogości nawet w obliczu wzbierających sił chaosu, żądnych na zawsze odmienić oblicze świata.

      "Świat stworzony z epickim rozmachem, potężne królowe, dzielne wojowniczki, piraci, smoki i dużo magii. Czy muszę dodawać coś więcej? Jestem totalnie oczarowana tą książką! Jedna z najlepszych powieści fantasy, jakie czytałam w całym moim życiu. Musicie przeczytać!"
      Anita Boharewicz-Dąbrowska, Book Reviews by Anita

      "Samantha Shannon wdarła się do tej samej ligi pisarzy fantasy, w której dumnie zasiadają takie sławy jak Robin Hobb i George R.R. Martin. Shannon jest mistrzynią smoków."  -  Starburst

      "Prawdziwe literackie osiągnięcie mojej nowej ulubionej autorki epickiej fantasy." -  Laini Taylor, autorka Marzyciela, bestselleru "New York Timesa"

      "Całkowicie świeża i uzależniająca książka. Celebracja fantasy, która łączy w sobie zdobycze nowoczesnej myśli społecznej oraz klasyczne dla gatunku tropy i motywy. Więcej smoków poproszę!"  - Kirkus Review

      "Epicka powieść fantasy na prostej drodze do panteonu klasyki." - Kami Garcia, autorka "Pięknych istot", bestselleru "New York Timesa"

      "Całe życie czekałam na taką fantasy. To jedna z tych książek, których czytelnik nigdy nie chce skończyć. Całkowicie unikalna, szalona i przepyszna. Doskonałość." - Lisa Lueddecke, autorka "Gdzie niebo mieni się czerwienią"

      "Błyskotliwa, śmiała i druzgocąca powieść… Jestem oczarowana." - Victoria Aveyard, autorka "Czerwonej Królowej"

      recenzja i zdjęcie https://www.empik.com/

      • Król węży

       zdjęcie pochodzi ze strony literia.pl

       Ponure, zaściankowe miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych. Młodzieńcze życie Dilla nie jest łatwe. Nie dość, że czuje się napiętnowany przez trudną rodzinną sytuację, to dodatkowo w szkole traktowany jest jak odmieniec. Jedynym antidotum na cały ten wszechogarniający jad, jest jego przyjaźń z innymi wyrzutkami Travisem i Lydią. Historia wzlotów i upadków trójki przyjaciół, którzy za wszelką cenę chcą wyrwać się z tego nieprzyjaznego dla nich miejsca.

       To nie jest cukierkowa opowiastka dla młodzieży. To mądra, lekko napisana, ale w gruncie rzeczy trudna książka, stawiająca wiele pytań na temat przyjaźni, priorytetów i życiowych planów. Historia mówiąca o tym, że można przebrnąć przez nawet najtrudniejsze momenty, jeśli ma się wiernych i dobrych przyjaciół. Cieszę się, że trafiłam na tę lekturę. Powinno być takich na świecie znacznie więcej. (ze strony Można przeczytać.pl)

        

       • SPOTKANIE Z PISARZEM ROBERTEM MAŁECKIM

        W dniu 25  listopada w czytelni biblioteki V LO w Toruniu odbyło się spotkanie czytelnicze z panem Robertem Małeckim - autorem wielu znanych powieści i opowiadań sensacyjno-kryminalnych. Najgłośniejsze z nich to: Skaza, Wada, Zabójczy pocisk, Porzuć swój strach, Najgorsze dopiero nadejdzie, Koszmary zasną ostatnie. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z V LO i VI LO - pasjonaci i zwykli czytelnicy literatury pięknej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi pana Małeckiego, który z dużym poczuciem humoru i swadą opowiadał o początkach pisarstwa, trudzie tworzenia, inspiracjach, marzeniach, planach na przyszłość.  Wypowiedzi pisarza skrzyły się dowcipem, celnymi ripostami, autoironią, dystansem do świata i siebie. Pisarz nie odmawiał autografów. Uczestnicy spotkania wychodzili z niego zadowoleni, spotkanie było interesujące i inspirujące zarówno do czytania, jak i… pisania. Ci, którzy nie czytali książek pana Małeckiego, mają zamiar wybrać się po nie do biblioteki...

       • This topic

        FLASHMOB CZYTELNICZY

        W dniach 9.12 i 10.12    w czytelni naszej biblioteki odbył się Flashmob czytelniczy. Uczniowie w ramach cichych zajęć czytali wybrane przez siebie książki  kupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Spośród około 400 pozycji można było wybrać np. kryminał Roberta Małeckiego „Wada”, reportaż „Angole” Ewy Winnickiej, literaturę fantasy „Zakon drzewa pomarańczy” Samanthy Shannon, biografię Fridy Kahlo autorstwa Marii Hesse, romans Kasie West pt. „I like you” ale także poradnik „Nastolatek a depresja” lub książkę popularnonaukową Billa Brysona „Krótka historia prawie wszystkiego”.

        • RANDKA W CIEMNO Z ...KSIĄŻKĄ

         Uczniowie naszej szkoły mieli okazję przeżyć randkę w ciemno z …. książką. 21 listopada 2019r. na dużej przerwie   w holu szkoły czekały tajemniczo wyglądające woluminy obłożone w szary papier. Tylko krótka recenzja napisana przez czytelników uchylała rąbka tajemnicy, co kryje każdy z nich. Na jej podstawie chętni wybierali  i wypożyczali książki.