10. edycja Festiwalu Sztuki Faktu

 25.11.2022 r.  Ten dzień był niezwykle owocny dla uczniów klas humanistyczno-prawniczych. Niecodziennie ma się przecież okazję porozmawiać z osobami pracującymi w mediach. Klasy Ia, IIa, IVap uczestniczyły w trzygodzinnych warsztatach. Wyjątkowi rozmówcy gościli w murach V LO w ramach Festiwalu Sztuki Faktu. Historie które usłyszeliśmy, były niezwykle interesujące. 
    Podczas spotkania z Michałem Kaproniem (reporterem w radiach SuperNova oraz Eska Toruń) mogliśmy się dowiedzieć, jak wygląda praca w radiu od kuchni, choćby tego, że często dziennikarze wcale nie są na miejscu zdarzenia, a  relacjonują zdarzenia na podstawie innych informacji.Dziennikarz mówił  o upadku poziomu radia, a także o tym, w jaki sposób dobierane są piosenki, które słyszymy w radiostacjach
   Gdy w nasze progi zawitał Mariusz Kluszczyński, dziennikarz lokalnej stacji TVP, odbyliśmy rozmowę o funkcji współczesnej telewizji publicznej. Uff, było gorąco... Gdy nastroje nieco opadły, rozmowa zeszła na  temat języka  socjolektu   dziennikarzy.Okazało się, że nazwy w dziennikarstwie są uderzająco podobne do tych, które znamy z kuchni, jak choćby surówka czy setka.
    Dziarskim krokiem w rozmowę wszedł Krystian Mekka, bloger i komentator sportowy, który wyznał nam, że zaczynał parać się dziennikarstwem, kiedy w naszym wieku. Było to dość inspirujące, choć rozmowa o inspiracjach miała dopiero nadejść. Po części o pracy komentatora nadszedł czas, który wyjątkowo uradował męską część słuchaczy - rozmowa o mundialu.

Album

Agata Rygielska, kl.IIa
Last modified: sobota, 15 kwiecień 2023, 6:13