Tematyka

  • .

    Debaty oksfordzkie to coś, co wyróżnia naszą szkołę na toruńskim rynku edukacyjnym. Startujemy w Kujawsko – Pomorskiej Lidze Debatanckiej, Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich, organizujemy Mistrzostwa V LO w Debatach Oksfordzkich i raz do roku, we wrześniu, wyjeżdżamy na Biwak Debatancki, gdzie przygotowujemy się do nadchodzącego sezonu. Rozwijamy umiejętności miękkie, bawiąc się szermierką na słowa. 

  • W służbie polityki i władzy

    4 lutego br. uczniowie klasy 3c uczestniczyli w prelekcji pt.:” W służbie polityki i władzy – architektura reżimów totalitarnych (III Rzesza, ZSRR, PRL). Spotkanie odbyło się z Panią dr Emilią Ziółkowską z Katedry Historii Sztuki i Kultury / Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Dotyczyło ono przedstawienia aspektów oddziaływania i wykorzystania architektury w celach ideologicznych oraz propagandowych przez państwa totalitarne w Europie. Uczniowie dowiedzieli się o różnicach, a także cechach wspólnych architektury będącej w służbie reżimów.
    Mariusz Wiśniewski

    • Inne cywilizacje

      8 lutego br. uczniowie klasy 2c uczestniczyli w prelekcji pt.: Z Polski na krańce świata. Bronisław Malinowski – wybitny Polak i ojciec antropologii kulturowej”. Spotkanie odbyło się z Panem dr. Rafałem Kleśta-Nawrockim z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej/Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Dotyczyło ono przedstawienia osiągnięć z zakresu antropologii polskiego badacza Bronisława Malinowskiego. Omówienia jego wkładu w antropologię społeczną. Uczniowie dowiedzieli się o różnicach kulturowych, które występują między cywilizacją europejską a mało znanymi całkowicie odmiennymi cywilizacjami.

      Mariusz Wiśniewski

      • Na Prawo marsz

        Uczniowie klasy IIA w dniu dzisiejszym wzięli udział w seminarium pt. :”Jak promować udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego”. Organizatorem spotkania było studenckie koło naukowe prawa wyborczego Elektor. Na spotkaniu zostały omówione założenia systemu wyborczego do PE, frekwencja w wyborach do PE oraz kampanie pro frekwencyjne w wyborach do PE. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania oraz zadawania pytań ekspertom  w zakresie wyborów do PE. Zwieńczeniem seminarium była międzyuczelniana debata oksfordzka dotycząca zwiększenia partycypacji w wyborach do PE. Dzięki niej młodzież poznała sposoby właściwej debaty.

        Mariusz Wiśniewski

        • W trosce o maturę z historii

          W dniu 21 marca maturzyści z historii z klasy 3C uczestniczyli w prelekcjach dotyczących II wojny światowej, a zwłaszcza polityki, martyrologii i czynu zbrojnego Polaków, odbywających się w WSKSiM w Toruniu.  Dzięki udziałowi w spotkaniu powtórzyli oraz uzupełnili swoją wiedzę.

          Mariusz Wiśniewski

          • W Sądzie

            Dnia 22 marca klasa 2A o profilu humanistyczno-prawniczym wybrała się wraz z nauczycielem do Sądu Rejonowego w Toruniu. Uczniowie wzięli udział w symulacji rozprawy dotyczącej stalkingu, która przebiegła pomyślnie. Zaangażowanie klasy w sprawę zaskoczyło sędziego, który zaproponował następne spotkanie. Po zakończeniu rozprawy, klasa wspólnie zadecydowała o wyroku. Symulacja pozwoliła uczniom nie tylko nauczyć się wielu aspektów dotyczących rozpraw sądowych, ale także wywołała wiele uśmiechu przez jej zabawny przebieg. 

            Mariusz Wiśniewski

             

            • III miejsce

              W dniu dzisiejszym odbył się XIX finał miejskiego konkursu historycznego „Dzieje Torunia”, w którym uczeń klasy 2a Bartosz Makulec został laureatem i zajął III miejsce. Serdeczne Gratulacje.

              Mariusz Wiśniewski