Klasa matematyczno-fizyczna 1B
W klasie tej zapewniamy naukę matematyki i fizyki w zakresie rozszerzonym. Jako trzeci przedmiot proponujemy informatykę lub język angielski. Kandydat wybiera ten przedmiot już na etapie naboru poprzez wskazanie odpowiedniej grupy rekrutacyjnej: IBi lub IBa.
Klasa objęta jest patronatem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, dzięki czemu uczniowie mogą uczestniczyć w warsztatach, pokazach, wykładach, konferencjach oraz różnych formach zajęć na uczelni np.:
- zajęciach z fizyki, podczas których poznają elementy matematyki wyższej (pochodne, całki), a następnie stosują je w konkretnych zagadnieniach fizycznych,
- projektach, podczas których poznają budowę i zastosowanie mikroskopu sił atomowych (AFM), za pomocą AFM badają strukturę przestrzenną różnych obiektów, np. naskórka człowieka, sierści świnki morskiej;
- obserwacjach astronomicznych w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach;
- kurs programowania robotów mobilnych w Centrum Nauk Technicznych UMK;
- warsztaty programistyczne w Instytucie Fizyki UMK, w czasie których poznają metody obliczeniowe i programistyczne wykorzystywane w fizyce i chemii kwantowej, a w szczególności w zakresie nauk o atomach, molekułach i nanostrukturach.
Nauka w tej klasie to propozycja dla osób zafascynowanych przedmiotami ścisłymi, które myślą o studiach technicznych, informatycznych lub ekonomicznych. Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym w pełni dają podstawy do kontynuowania nauki na poziomie akademickim. Zdobycie dobrego wykształcenia technicznego czy informatycznego wymaga przygotowania w zakresie nowoczesnych technik programistycznych i używania nowoczesnych technik IT. Szybki rozwój komputeryzacji i ogromne zapotrzebowanie na programistów, a także absolwentów innych uczelni technicznych daje gwarancję zdobycia ciekawej i dobrze płatnej pracy nie tylko w kraju, ale także na rynku europejskim.
Zajęcia prowadzone są w dobrze wyposażonych laboratoriach i pracowniach z możliwością realizacji programu Akademii Sieciowych Cisco. Na lekcjach wykorzystuje się technologie IT, platformę e-learning oraz innowacyjne metody nauczania np. program GeoGebra w matematyce i fizyce. Zastosowanie programu umożliwia pogłębienie wiedzy szkolnej, a ponadto pozwala uczniowi na przejście na wyższy poziom myślenia abstrakcyjnego (łączenia geometrii z algebrą). Przedstawianie zagadnień matematycznych w sposób graficzny, czy też łączenie różnych dziedzin pozwala uczniom zintegrować rozległą wiedzę matematyczną i pogłębić jej zrozumienie.
W ramach zajęć edukacyjnych organizowane są wyjazdy na warsztaty do Narodowego Centrum Badań Jądrowych, pracowni inżynierii biomedycznej Uniwersytetu Gdańskiego, a także do toruńskiego Młyna Wiedzy.
Od kilku lat szkoła współpracuje z Politechniką Bydgoską. W ramach współpracy uczniowie biorą udział w konkursach organizowanych przez Politechnikę „eWIM – projektuj i buduj z nami pojazd elektryczny”, w których otrzymują wyróżnienia, uczestniczą w zwiedzaniu firm/fabryk współpracujących z Politechniką.
Uczniowie szczególnie zainteresowani przedmiotem mają możliwość sprawdzenia poziomu swojej wiedzy i umiejętności poprzez udział w różnych konkursach przedmiotowych z zakresu matematyki, fizyki oraz informatyki.
Przedmioty punktowane w procesie rekrutacji
- język polski, matematyka, fizyka,
- informatyka / język angielski ( przedmiot punktowany w zależności od grupy rekrutacyjnej)
Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym
- I grupa ( IBi ) – matematyka, fizyka, informatyka
- II grupa ( IBa ) – matematyka, fizyka, język angielski
Języki obce nauczane w klasie
- I język angielski
- II język niemiecki